Bloog Wirtualna Polska
Są 1 276 093 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Przejrzystość zasad.

poniedziałek, 01 listopada 2010 23:22

Od jakiegoś czasu na forach, blogach i w rozmowach z wyborcami, pada pytanie co dalej z ZGM, z PEKOM-em? Co dalej z jakością w funkcjonowaniu Ratusza? W jaki sposób to naprawić? Jakie Pani ma pomysły?

            Wiem, jakich dobrych zmian potrzebuje nasze miasto!

Jednym z punktów mojego programu jest poprawa działalności Urzędu i jednostek mu podległych. Zasady powinny być przejrzyste, spójne i jednocześnie dostępne dla każdego mieszkańca. Zawarte są w społecznej  akcji  "Przejrzysta Polska", która od lat działa na rzecz poprawy funkcjonowania samorządów lokalnych.

Jak więc powinien wyglądać samorząd z zasadami?

Powinien być przejrzysty - jego działalność nie może być tajemnicą dla mieszkańców, którzy powinni łatwo się dowiedzieć jak wydawane są pieniądze z budżetu.

Nie może tolerować korupcji - aby zmienić przekonanie o powszechności korupcji, potrzebna jest jasna deklaracja szefów urzędów, że oni korupcji nie tolerują, a jeśli korupcja się pojawia, to jest sprawą konkretnych osób, a nie urzędu. Mieszkańcy muszą wiedzieć, że mogą zgłosić się do szefa urzędu, któremu zależy na jej usunięciu.

Stale współdziała z mieszkańcami - partycypacja społeczna musi być normą, a nie odświętnym wyborczym hasłem. Oznacza to, przeprowadzanie konsultacji społecznych przy ważnych przedsięwzięciach.

Powinien być przewidywalny - mieszkańcy muszą uczestniczyć w tworzeniu planów samorządu, znać je i móc sprawdzić, czy podejmowane działania wynikają z tych planów, czy są jakieś inne, być może korupcyjne, przyczyny ich podjęcia.

Jest fachowy - zatrudnienie i ocena urzędników powinna się opierać na kompetencjach, a nie na znajomościach! Tylko takie podejście zmieni przekonanie mieszkańców o tym, że pracę załatwia się dzięki koneksjom czy rodzinie.

Jest rozliczany - sposób realizacji zadań publicznych musi pozwalać na jasne określenie, kto podejmował działanie, ile ono kosztowało i jak zmierzyć efekty. Zbyt dużo mamy dziś sytuacji, w których sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą.

Każdy z tych punktów, stosowany przez administrację w urzędzie w którym byłabym burmistrzem, byłby przestrzegany i egzekwowany. Nie może mieć miejsca zatrudnianie osób bez kwalifikacji bądź "po znajomości"! Nie może być tak, że podległa Urzędowi jednostka przeprowadza przetarg, wobec którego jest więcej zastrzeżeń niż do werdyktu Howarda Webba na meczu Polska - Austria!

Odpowiadam jasno - DOBRE zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Miasta są konieczne!  Czy Wy też uważacie, że to CZAS NA DOBRE ZMIANY?

 

Podziel się
oceń
2
3


niedziela, 17 grudnia 2017

Licznik odwiedzin:  4 396  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum

O moim bloogu

Blog Wyborczy Danuty Madej, kandydatki Forum Samorządowego Powiatu Żarskiego na burmistrza miasta Żary

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 4396

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl