Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 279 015 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Żłobki w debacie

niedziela, 14 listopada 2010 23:41

 

Wszyscy pracujący w placówkach oświatowych doskonale wiedzą, że żłobki funkcjonują na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

W żłobkach przebywają dzieci do 3 roku życia. Mimo statusu zakładów opieki zdrowotnej, odgrywają one bardzo ważną rolę w edukacji najmłodszych, gdyż pozwalają im budować relacje z rówieśnikami, wspomagają rozwój emocjonalny, uczą samodzielności i funkcjonowania w grupie. Dają również szansę kształtowania i rozwoju różnych umiejętności.

 Moja wypowiedź dotycząca powiązania żłobków z oświatą nie związana była ze sferą organizacyjną, a z edukacją od najmłodszych lat, która jest bardzo ważna w rozwoju społeczeństwa. Na tych instytucjach nie powinniśmy oszczędzać. 


Podziel się
oceń
4
5

Przedsiębiorcom

sobota, 06 listopada 2010 22:07

 

Fundusze unijne nie są lekarstwem na wszystko. W związku z tym powinniśmy pozyskiwać inwestorów     z zewnątrz oraz wspierać rozwój tych, którzy już na naszym terenie prowadzą działalność i w efekcie powiększać budżet miasta.

 

Jeżeli zostanę burmistrzem, w pierwszej kolejności zwrócę się do gmin powiatu żarskiego oraz władz naszych zachodnich sąsiadów, aby utworzyć Radę Rozwoju Regionalnego, która wspólnie opracowywałaby koncepcje gospodarcze. W ten sposób stworzymy spójną i uzupełniającą siebie nawzajem strukturę informacyjno-doradczą, która usprawniłaby wiele działań z zakresu gospodarki.

 

Celem moich działań jest kreowanie Żar jako marki. W ten sposób miasto przestałoby być anonimowe   i kojarzone w świecie inwestorów. Możemy to osiągnąć poprzez stworzenie wspólnego portalu internetowego promującego naszych przedsiębiorców – zarówno tych dużych jak i tych mikro. Wspólne występowanie na targach i konferencjach wykreowałoby wizerunek Żar, jako solidnego i stabilnego partnera. Do tej pory był to obszar praktycznie nieistniejący w ramach polityki prowadzonej przez burmistrza. Rozumiem, że wspólne imprezy kulturalne zbliżają, ale niestety nie do poprawy jakości życia mieszkańców. Powinny im towarzyszyć spotkania biznesowe.

Równocześnie taka promocja odbywałaby się z korzyścią dla naszych przedsiębiorców małych i dużych. Pomysłowa i rozsądna kampania reklamowa z pewnością przyniosłaby miastu rozgłos, a co ważniejsze – pieniądze.

 

Jeżeli jakiś inwestor chciałby ulokować swój biznes właśnie w Żarach, to od początku będziemy dbać o to, aby nie chciał szukać innego miejsca. Od pierwszej chwili będzie indywidualnie obługiwany przez urządnika zaznajomionego z tematem.

 Relacje ratusz–biznesmeni usprawni zebranie informacji o problemach rodzimych firm poprzez konsultacje społeczne i stworzenie systemowych rozwiązań.

 

Zgodnie z priorytetami z obszaru I zapewnię:

 -        przejrzystość w ulgach dla inwestorów, stworzę jasne kryteria zwalniania z podatków od nieruchomości, dzierżaw i czynszów pobieranych prze miasto;

-        będę brać pod uwagi opinie mieszkańców dotyczące rozwoju biznesu tak, aby nie prowadzić polityki oderwanej od rzeczywistości.

 

Oprócz dobrego menadżera, Żary potrzebują pomysłu na to, jak się rozwijać i robić to z klasą.            Co z tego, że zmiany sprowadzą się jedynie do wymiany władzy, skoro pomysły i metody pozostaną takie same. Musimy wyjść na przeciw inwestorom, bo oni sami do nas nie przyjdą. Czasy kiedy nieruchomość i tania siła robocza ściągały inwestycje zagranicznych firm już minęły. Teraz my musimy stworzyć silną markę, aby na rynku podobnych produktów wyróżniać się i budzić zainteresowanie.

 

 


Podziel się
oceń
3
4

Fundusze unijne

czwartek, 04 listopada 2010 22:44

Żary potrzebują inwestorów. Mieszkańcy potrzebują pracy, zarówno Ci z naszego miasta jak i z okolic. Dlatego obszary II i III moich priorytetów są ze sobą ściśle powiązane. Dotyczą one intensyfikacji pozyskiwania środków unijnych i wspierania przedsiębiorców w Żarach.

Miasto nie może skupiać się tylko na jednym projekcie i realizować go z pominięciem innych dziedzin. W związku z tym potrzebna jest rozbudowa wydziału zajmującego się projektami UE tak, aby można było tworzyć równolegle kilka projektów w różnych obszarach. Jednocześnie pojawiłyby się możliwości zatrudnienia młodych i zdolnych absolwentów, wyłanianych w konkursach i rozliczanych z efektów swojej pracy, a w przypadku projektów to jest mierzalne.

Po drugie musimy wpłynąć na intensyfikację pozyskiwania funduszy przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. Niezbędne będzie przygotowanie systemu informacyjnego, będącego przejrzystą i zrozumiałą bazą danych o dostępnych programach dofinansowań. W ramach wydziału powinni pracować doradcy zajmujący się konsultowaniem projektów indywidualnych i korektą błędów. W ten sposób, stymulując zwiększenie pozyskiwanych funduszy w sektorze prywatnym i organizacji pozarządowych, wpływalibyśmy na rozwój miasta.

Z pewnością niezbędny byłby cykl szkoleń, które przygotowywałyby potencjalnych beneficjentów dofinansowań, do tego jak projekt stworzyć, złożyć i dochować wszystkich niezbędnych formalności. Dlatego jestem zdania, że pilotażowy projekt takich szkoleń, z późniejszą oceną korzyści byłby bardzo interesującym rozwiązaniem, poszerzającym naszą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie funduszy UE.


Podziel się
oceń
2
6

Przejrzystość zasad.

poniedziałek, 01 listopada 2010 23:22

Od jakiegoś czasu na forach, blogach i w rozmowach z wyborcami, pada pytanie co dalej z ZGM, z PEKOM-em? Co dalej z jakością w funkcjonowaniu Ratusza? W jaki sposób to naprawić? Jakie Pani ma pomysły?

            Wiem, jakich dobrych zmian potrzebuje nasze miasto!

Jednym z punktów mojego programu jest poprawa działalności Urzędu i jednostek mu podległych. Zasady powinny być przejrzyste, spójne i jednocześnie dostępne dla każdego mieszkańca. Zawarte są w społecznej  akcji  "Przejrzysta Polska", która od lat działa na rzecz poprawy funkcjonowania samorządów lokalnych.

Jak więc powinien wyglądać samorząd z zasadami?

Powinien być przejrzysty - jego działalność nie może być tajemnicą dla mieszkańców, którzy powinni łatwo się dowiedzieć jak wydawane są pieniądze z budżetu.

Nie może tolerować korupcji - aby zmienić przekonanie o powszechności korupcji, potrzebna jest jasna deklaracja szefów urzędów, że oni korupcji nie tolerują, a jeśli korupcja się pojawia, to jest sprawą konkretnych osób, a nie urzędu. Mieszkańcy muszą wiedzieć, że mogą zgłosić się do szefa urzędu, któremu zależy na jej usunięciu.

Stale współdziała z mieszkańcami - partycypacja społeczna musi być normą, a nie odświętnym wyborczym hasłem. Oznacza to, przeprowadzanie konsultacji społecznych przy ważnych przedsięwzięciach.

Powinien być przewidywalny - mieszkańcy muszą uczestniczyć w tworzeniu planów samorządu, znać je i móc sprawdzić, czy podejmowane działania wynikają z tych planów, czy są jakieś inne, być może korupcyjne, przyczyny ich podjęcia.

Jest fachowy - zatrudnienie i ocena urzędników powinna się opierać na kompetencjach, a nie na znajomościach! Tylko takie podejście zmieni przekonanie mieszkańców o tym, że pracę załatwia się dzięki koneksjom czy rodzinie.

Jest rozliczany - sposób realizacji zadań publicznych musi pozwalać na jasne określenie, kto podejmował działanie, ile ono kosztowało i jak zmierzyć efekty. Zbyt dużo mamy dziś sytuacji, w których sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą.

Każdy z tych punktów, stosowany przez administrację w urzędzie w którym byłabym burmistrzem, byłby przestrzegany i egzekwowany. Nie może mieć miejsca zatrudnianie osób bez kwalifikacji bądź "po znajomości"! Nie może być tak, że podległa Urzędowi jednostka przeprowadza przetarg, wobec którego jest więcej zastrzeżeń niż do werdyktu Howarda Webba na meczu Polska - Austria!

Odpowiadam jasno - DOBRE zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Miasta są konieczne!  Czy Wy też uważacie, że to CZAS NA DOBRE ZMIANY?

 


Podziel się
oceń
2
3

Czy ktoś komuś coś ukradł?

wtorek, 26 października 2010 8:39

 

„Czas na zmiany", „Czas na dobre zmiany!" - podobne, ale nie takie same. Mieszkańcy miasta zainteresowani tym co dzieje się w ich miejscu zamieszkania od dawna tak mówią, w związku z tym pojawienie się takich treści było dużym prawdopodobieństwem. Interpretację tego, które lepsze, które gorsze, co oznacza, pozostawiam wyborcom - klientom, to oni ostateczne zdecydują, co wybiorą.

Cenię sobie niezmiernie, że mój kontrkandydat podobnie patrzy na sprawy naszego miasta. Jeżeli uda mu się wygrać,  w co wątpię, to zrealizuje chociaż częściowo mój zamysł. 

Wszystkich emocjonalnych komentatorów w sieci proszę, najpierw pomyślcie, a później napiszcie. 


Podziel się
oceń
2
5

piątek, 23 marca 2018

Licznik odwiedzin:  4 556  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Archiwum

O moim bloogu

Blog Wyborczy Danuty Madej, kandydatki Forum Samorządowego Powiatu Żarskiego na burmistrza miasta Żary

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 4556

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl